שארית שליה רשלנות רפואית

שארית שליה רשלנות רפואית

נפלאות הלידה ומורכבויותיה

לידה היא אירוע מופלא ומשנה חיים בחיי האישה, אך היא יכולה להיות גם תהליך מורכב ומאתגר עבור האם והילוד. בעוד שהרפואה המודרנית בתקופה האחרונה, עשתה התקדמות עצומה בהבטחת בטיחותם של אימהות ותינוקות במהלך הלידה, עדיין ישנם מקרים של רשלנות רפואית שעלולים להיות בעלי השלכות רפואיות חמורות ולגרום לנזקי גוף ליולדת. צורה אחת כזו של רשלנות רפואית, היא אי ניהול נכון או אי טיפול במקרים של שאריות שליה, מצב רפואי, שאם אינו מטופל, עלול להוביל לסיכונים בריאותיים משמעותיים עבור האם לאחר סיום תהליך הלידה בחדר הלידה. במאמר זה, נחקור את המושג שאריות שליה, את הרשלנות הרפואית הפוטנציאלית הכרוכה בה, את ההשלכות התפקודיות שיש לה על בריאות האם ולבסוף, מה עושים במקרה שרוצים להגיש תביעת רשלנות רפואית בגין שארית שליה רשלנות רפואית ומה יש לעשות כאשר ההנחה הרפואית של כביכול שאריות שליה יוצאות לבד, אינה מתממשת.

הבנת המצב הרפואי של שאריות שליה

לפני שמתעמקים בסוגיית הרשלנות הרפואית, חיוני להבין ראשית מה זה שאריות שליה ומדוע חשוב לסלקן מגוף היולדת ו/או לבצע מיד הוצאת שליה לאחר לידה, וזאת לאחר כמובן ביצוע רביזיו לאחר לידה מטעם הצוות הרפואי בחדר הלידה.

השליה היא איבר חיוני ביותר במהלך ההיריון, המשמש כמקשר בין האם לעובר המתפתח. הוא מספק רכיבי תזונה וחמצן חיוניים לתינוק ברחם תוך הסרת פסולת. לאחר הלידה, קרי לאחר שהתינוק יצא במרחם אמו, השליה בעצם סיימה את תפקידה הרפואי, ועל כן יש להוציא מיד את השליה במלואה מגוף האם בין אם מדובר בטכניקה רפואית של הוצאת שליה ידנית או במהלך ניתוח הוצאת שליה (כירורגיה) ולרבות בטכניקה רפואית של היסטרוסקופיה ניתוחית.

שארית שליה עשויה להיוותר בחלל הרחם של היולדת בין היתר לאחר לידה רגילה (וגינלית) או לאחר ניתוח קיסרי או לאחר הפלה או גרידה לסיום הריון.

שאריות שליה מתרחשות כאשר חלק או חלקים מהשליה נשארים בתוך הרחם לאחר הלידה, קרי במקרים בהם שאריות שליה לא יוצאות אחרי לידה לבד. מצב זה יכול לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות, כולל רקמת שליה שנשארה או שברי שליה ברחם היולדת. כפי שפורט לעיל, כאשר שרידי שליה אינם מטופלים כראוי ע"י הצוות הרפואי בחדר הלידה, הם עלולים להוביל לסיבוכים חמורים אצל היולדת לאחר הלידה.

רשלנות רפואית בניהול שאריות שליה

שאריות שליה יכולות להיות תוצאה של גורמים שונים, כגון לידה טראומטית, שליה שנעצרה או ניהול רפואי לקוי של מהלך הלידה או בשל רשלנות רפואית בלידה. עם זאת, רשלנות רפואית בניהול שאריות שליה מתרחשת כאשר הצוות הרפואי בחדר הלידה – הרופא או המיילדת אינם מודעים לכך או אינם מטפלים כראוי בבעיה ואז שאריות של שליה עלולות לגרום נזק גוף חמור לאם בשל רשלנות רפואית בחדר לידה.

תינוק לאחר לידה עם אימו

מספר מצבים יכולים להעיד על רשלנות רפואית בהקשר זה:

 

אי אבחון שארית שליה/ שארית שליה תסמינים

אחת הצורות העיקריות של שארית שליה רשלנות רפואית היא אי אבחון של הימצאות שארית שליה ברחם. תסמינים כגון דימום מתמשך, כאב וזיהום צריכים להזהיר אנשי מקצוע בתחום המיילדות והגניקולוגיה בבית החולים על האפשרות של שאריות שליה שנשארו בחלל הרחם של היולדת. אי זיהוי סימנים אלו עלול בהחלט להזיק לבריאות האם.

טיפול לא הולם לאחר לידה

לאחר הלידה, הצוות הרפואי והסיעודי בחדר הלידה חייבים לוודא שחלל הרחם של האם ריק ונקי מכל רקמת שליה שנותרה. שארית שליה רשלנות רפואית עלולה להתרחש כאשר אנשי מקצוע בתחום הבריאות אינם עורכים הערכות יסודיות לאחר לידה או נכשלים בביצוע הליכים כמו הוצאת שליה ידנית של שאריות השליה או לא שוקלים בכלל ביצוע היסטרוסקופיה אבחנתית או היסטרוסקופיה ניתוחית, הכול בהתאם למצג הרפואי שעומד בפניהם בזמן אמת.

חוסר מעקב

במקרים מסוימים, שארית שליה חלקית עשויה להיעלם מהעין במהלך התקופה המיידית לאחר הלידה, אך היא  עשויה להתגלות ככל שמתעוררים סיבוכים רפואיים. רשלנות רפואית של שארית שליה או קרישי דם, עלולה להתרחש כאשר הצוות הרפואי ברשלנותו או במחדלו אינו עוקב אחר יולדות אשר ממשיכות לחוות תסמינים הקשורים לשאריות השליה, כגון מקרים של תסמיני שארית שליה כאב בטן.

השלכות על בריאות האם

ההשלכות הרפואיות של רשלנות רפואית בניהול שאריות שליה יכולות להיות קשות ומרחיקות לכת. כאשר שאריות שליה אינן מטופלות לדוגמא ע"י ביצוע ניתוח הוצאת שליה או מטופלות בצורה לא מספקת, הן עלולות להוביל למגוון בעיות רפואיות משמעותיות עבור האם היולדת:

זיהום

נוכחות של שארית שליה או קרישי דם עלולה להגביר את הסיכון לזיהומים ברחם. זיהומים אלו יכולים להיות כואבים, להוביל לחום ולהוות איום בריאותי משמעותי אם לא מטופלים באופן מידי ואף במקרים נדירים יותר היה והזיהום מביא לסיבוכים ולקריסת מערכות, אף לגרום למוות של היולדת.

דימום לאחר לידה

שאריות שליה עלולות לשבש את ההתכווצות הרגילה של הרחם, ולהוביל לדימום מוגזם. דימום חמור לאחר לידה עלול להיות מסכן חיים ליולדת ודורש התערבות רפואית מיידית. זוהי דוגמה נוספת של שארית שליה רשלנות רפואית.

הידבקויות ברחם

חשיפה ממושכת לשאריות שליה עלולה לגרום להיווצרות הידבקויות ברחם או רקמת צלקת בחלל הרחם. הידבקויות אלו עלולות להוביל לכאבים כרוניים, אי סדירות במחזור החודשי ובעיות פוריות בהמשך הדרך, ובמקרים מסוימים של הידבקויות קשות ברחם, אף לעקרות של היולדת מכאן ואילך.

אבחון מאוחר של ליקויים ברחם

במקרים מסוימים, נוכחות של שאריות שליה יכולה להסוות או לעכב את האבחנה הרפואית של ליקויים רפואיים ברחם, כגון שרירנים ברחם או אדנומיוזיס, שעלולים לדרוש טיפול רפואי מידי או ביצוע גרידה.

השפעה רגשית ופסיכולוגית

נשים שחוות סיבוכים רפואיים שונים עקב שאריות שליה ולא מטופלות בזמן או בכלל, עלולות לסבול גם מבחינה רגשית ופסיכולוגית. לטראומה של חווית בעיה רפואית הניתנת למניעה במהלך הלידה יכולה להיות השפעות מתמשכות על בריאותה הנפשית של האם ואף במקרים מסוימים להביא לגרימת נכות רפואית פסיכיאטרית ליולדת עקב הרשלנות הרפואית במהלך הלידה.

עורך דין רשלנות רפואית

מניעה ופניה משפטית

מניעת רשלנות רפואית בטיפול בשאריות שליה מחייבת את הצוות הרפואי בחדר הלידה להיות ערני למצב ולסימפטומים שמגלה להם היולדת בזמן אמת. חיוני לאנשי מקצוע בתחום הבריאות ולרבות ובפרט בתחום הגניקולוגיה לבצע הערכות יסודיות לאחר לידה ולטפל מיד בסימנים או בתסמינים של שאריות שליה, ולשקול במידת הצורך ביצוע היסטרוסקופיה להוצאת שארית שליה או גרידה.

כאשר אכן מתרחשת רשלנות רפואית, לנשים שנפגעו ממנה יש את הזכות או העילה המשפטית להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בחדר לידה וזאת כדי לבקש פיצוי כספי על הנזק הפיזי, הרגשי והכלכלי שנגרם להם. עם זאת, הגשת תביעה משפטית יכולה להיות במקרים רבים הליך מורכב וארוך, ומומלץ ביותר להתייעץ בכל מקרה פרטני עם עורך דין רשלנות רפואית בלידה, עו"ד אלי מאור, המוכר והמנוסה, והכל על מנת לנווט את ההיבטים המשפטיים בצורה יעילה, ולהיערך היטב להגשת תביעת רשלנות רפואית במידת הצורך.

בכל הקשור למניעה, על מנת למנוע כמה שיותר מקרים של רשלנות רפואית הנגרמים כתוצאה משארית שליה, ההתמקדות של מערכת הבריאות ו/או משרד הבריאות, צריכה להיות בשיפור שיטות ונהלים רפואיים אחידים כדי להבטיח ששאריות השליה יאובחנו וינוהלו באופן מידי. כדי להשיג זאת, בתי החולים הציבוריים והפרטיים כמו גם האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה,  יכולים לשקול ליישם את האמצעים הבאים:

הכשרה וחינוך

חינוך והכשרה מקצועית מתמשכת לאנשי מקצוע בתחום הבריאות יכולים לעזור להבטיח שהם מעודכנים היטב לגבי הסימנים, התסמינים והטיפול המתאים בשאריות שליה. זה יכול לכלול עדכונים שוטפים על שיטות עבודה מומלצות בטיפול לאחר לידה, ובקביעת נהלי עבודה מסודרים, מחייבים ואחידים לפעולה ומניעה בכל חדרי הלידה בבתי החולים השונים במדינת ישראל.

פרוטוקולים סטנדרטיים

פיתוח פרוטוקולים סטנדרטיים להערכות לאחר לידה וניהול שאריות שליה יכול בהחלט לעזור להפחית את הסיכון לרשלנות בתחום זה. פרוטוקולים אלה צריכים להיות מנומקים היטב וכן מבוססים על הנחיות מבוססות ראיות ויש לעקוב אחריהם באופן עקבי על ידי כל הצוותים בחדרי הלידה ותוך פיקוח והנחיה מקצועיים הדוקים של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה בישראל וכן משרד הבריאות.

אבטחת איכות

בתי חולים  צריכים להקים תכניות אבטחת איכות (מטעם מערך "ניהול סיכונים") כדי לנטר ולהעריך את איכות הטיפול הניתן במהלך הלידה והתקופה שלאחר הלידה. ביקורות וסקירות סדירות יכולות לזהות תחומים לשיפור וכן לאפשר חקירת מקרים בהם אירעה רשלנות רפואית והסקת מסקנות מאירועים אלה על מנת שהמקרים לא ישנו בעתיד.

הגנות משפטיות לנפגעות שארית שליה

המחוקק בישראל יכול לחוקק הגנות ותקנות משפטיות לטובת יולדות שנפגעו משארית שליה, וזאת כדי להבטיח את האחריות המשפטית של צוותי הרפואה בחדרי הלידה. הגנות משפטיות אלו יכולות לכלול דרישות רישוי מחמירות, דיווח חובה על אירועים חריגים ועונשים משמעתיים בגין רשלנות רפואית.

בנוסף, למניעת רשלנות רפואית של שאריות שליה, חיוני לצוותים הרפואיים בחדרי הלידה לשמור על קווי תקשורת פתוחים עם המטופלות שלהם כמו גם עם בני המשפחה שלהן המלווים אותן בחדר הלידה.

מתן הסכמה מדעת של יולדת היא היבט חיוני של טיפול רפואי, ולמטופלות יש זכות לקבל מידע מלא על הסיכונים והיתרונות של הליכים רפואיים, לרבות טיפול בשאריות שליה. תקשורת פתוחה, ברורה וכנה יכולה לעזור לבנות אמון ולהעצים את המטופלות לקבל יחד עם בני הזוג שלהן ובני משפחתם הקרובים, החלטות מושכלות יותר לגבי הטיפול הרפואי המיטבי במקרים של שארית שליה ברחם.

סיכום

רשלנות רפואית של שארית שליה היא נושא מדאיג וחשוב, שיכול להיות בעל השלכות רפואיות חמורות על בריאות האם. באחריותם של הצוותים הרפואיים בחדר הלידה בבתי החולים, כמו גם מוסדות וקובעי מדיניות רפואית, לתעדף את רווחת האימהות במהלך הלידה ובתקופה שלאחר הלידה. על ידי העלאת המודעות, הטמעת שיטות עבודה מומלצות והטלת אחריות משפטית ומשמעתית, ניתן יהיה לפעול למען מערכת בריאות שתמזער את הסיכון לרשלנות רפואית שארית השליה, ותבטיח את הבטיחות והבריאות של אימהות וילודים במהלך ולאחר הלידה גם יחד.

יחד עם זאת, אם  נודע לכם או שאתם מכירים מישהי שנפגעה כתוצאה מרשלנות רפואית הקשורה לשאריות שליה, מוטב שהיא תפנה לקבלת ייעוץ וליווי משפטי באופן אישי מ- עורך דין רשלנות רפואית בלידה אלי מאור, המוסמך ומוכר בתחום, וכזה שיסייע להבין את הזכויות והאפשרויות המשפטיות שעומדות ליולדת בהתאם לחוק בישראל.

לרווחתה ולרווחת משפחתה של היולדת יש חשיבות עליונה, והחיפוש והחתירה להשגת הצדק, כולם יחדיו יכולים למלא תפקיד משמעותי בתהליך הריפוי של היולדת שתדע היטב ובאופן ברור, מה היו הגורמים האמיתיים לרשלנות הרפואית שנגרמה לה במהלך הלידה ע"י גורם משפטי מוסמך.

לפנייה אישית ודיסקרטית, ללא כל התחייבות  ניתן לפנות במישרין לעורך דין אלי מאור במייל מפורט: [email protected] או בטלפון למשרדו: 03-5798080 או בסלולר: 054-4224488

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
תביעת נזיקין

עו״ד אלי מאור

עו”ד אלי מאור בעל מוניטין, ניסיון והמלצות רבות בתביעות נזיקין (נזקי גוף) מול חברות ביטוח, בתי וקופות חולים, ביטוח לאומי ומשרד הביטחון, המייצג תובעים בלבד.

צרו עימי קשר
מאמרים ופרסומים
דילוג לתוכן